Dentální hygiena je dnes nutnou součástí kvalitní zubní péče a dentální hygienistka je tak nedílnou součástí stomatologického týmu. Jde o specializovaný tříletý obor, který dentální hygienistky studují na vysoké škole nebo na vyšší odborné škole. Dentální hygienistka vás naučí správnému čištění zubů, poradí vám se správným výběrem zubních kartáčků a mezizubních kartáčků, ukáže vám, jak se zachází se zubní nití a ostatními dostupnými pomůckami dentální hygieny.
První návštěva je především informační. Zhotovíme indexy, které jsou důležité pro zhodnocení stavu zubů a dásní. Daných hodnot se budeme nadále držet a budou nám sloužit jako objektivní informace pro pacienty, zda se stav dásní zlepšuje. Dále odstraníme největší nánosy nečistot (zubní kámen, povlak, bakterie), vše šetrně k zubním tkáním. Nejčastěji se používá ultrazvuk a ruční nástroje. Zuby vyleštíme leštící pastou s fluorem na posílení zubní skloviny. Nakonec přichází motivace a instruktáž s doporučenými zubními pomůckami. Pacient dostane zubní kartáček a dva mezizubní kartáčky, aby mohl zubní hygienu provádět doma a tím urychlil hojení tkání.
Další návštěvy probíhají individuálně dle stavu chrupu.
Zánět dásní, odborně řečeno gingivitis. Je stav, kdy nám vlivem nedokonalé ústní hygieny zduří dáseň, která může krvácet nebo bolet při čištění. Jedná o zánět v těle, který je nutný léčit. Nejčastěji odstraněním zubního povlaku, správnou ústní hygienou s vhodně zvolenými pomůckami. Tento stav obvykle vyžaduje 2 návštěvy u dentální hygienistky.
Parodontitis, čili onemocnění závěsného aparátu zubu. Parodontóza byla dříve hlavním důvodem předčasné ztráty zubu. Hlavním faktorem je zubní kámen s koloniemi bakterií, které je nutno dokonale odstranit. Zde je potřeba stanovit léčebný plán s několika za sebou jdoucími návštěvami. U těchto pacientů je důležité dodržování zásad zubní hygieny a pravidelné návštěvy u DH.
Defekty zubní skloviny. Většinou jde o zbroušení zubní skloviny nevhodnou technikou čištění, tvrdým zubním kartáčkem, zbarvení zubů, špatné stravovací návyky apod. Příkladem jsou zubní eroze, abraze, atrice, bruxismus… Tyto stavy jsou povětšinou nevratné a je důležité, aby se stav zubních tkání nezhoršoval. Dle uvážení jsou podány vhodné pomůcky a doporučení.
Pacient s rovnátky, neboli pacient s ortodontickým aparátem. Ortodoncie a dentální hygiena jdou ruku v ruce. Vhodné je zajít si na DH co nejdříve po nasazení rovnátek, abychom edukovali pacienta ke správnému čištění. Doporučuji pravidelné návštěvy. Nedostatečnou ústní hygienou si v tomto případě můžeme způsobit nevratné změny na zubní sklovině v podobě ¨white spots¨ bílých skvrn, zánětu dásní a také zápachu z úst.
Pigmentace. Jedná se o ukládání pigmentů na povrch zubu. Ovlivňuje to náš životní styl, návyky, kouření, žvýkání tabáku, konzumace barevných potravin a pití smoothie, džusů, kávy, čaje apod. Tyto pigmenty můžeme odstranit pomocí Air-flow.
Co je Air-flow? Jde o speciální čištění zubů pomocí vodní trysky, speciálního jemného písku pod velkým tlakem.
Odstraňujeme s ním zubní povlak, bakterie a nechtěné zbarvení zubů (pigmenty). Vše je šetrné k zubní sklovině. Výkon trvá cca 45 minut. Po proceduře se provádí lokální fluoridace chrupu.
Air flow je vhodné:
- Preventivně 2x za rok.
- Pro udržení zdravých zubů a dásní.
- Pro zářivější úsměv, odstranění pigmentací.
- Po hloubkovém čistění zubního kamene a léčbě parodontózy.
- Před domácím nebo ordinačním bělením.
- Při ortodontické léčbě.
- Před pečetěním fisur.
- Odstranění plaku před aplikací Fluoridů.
Bělení zubů. Jde o proces, během kterého zesvětlíme sklovinu pomocí chemických látek. Barva zubu je každému jedinci dána geneticky. Příčinou tmavnutí zubů je konzumace barevných potravin, jako jsou černý čaj, káva, červené víno apod. Dále kouření či žvýkání tabáku. Zuby mohou být přirozeně tmavší již při prořezání. Jindy jsou na vině antibiotika nebo zvýšený příjem fluoru (fluoróza zubů).
Ordinační bělení zubů:
- Jedná se o způsob bělení zubů v zubní ordinaci, vysokoprocentním bělícím gelem.
- Proces trvá přibližně 1,5 hodiny.
- Pacient odchází se zuby bělejšími o cca 2 odstíny, dle zabarvení a typu zubní skloviny.
- Po bělení je nutno držet bílou dietu alespoň dva dny od zákroku a nekouřit.
- Též doporučuji kombinaci s domácím bělením pro maximální výsledek.
Domácí bělení zubů:
- Jedná se o způsob bělení zubů pomocí bělícího gelu, který si pacient aplikuje do předem zhotovených nosičů.
- Můžeme si vybrat, zda chceme bělit přes den nebo na noc.
- Po celou dobu bělení bychom neměli kouřit a dodržovat pokyny zubního lékaře nebo dentální hygienistky.
- Lze zkombinovat s ordinačním bělením zubů.
Chceme, abyste se cítili dobře a rádi se usmívali a ukazovali své krásné zdravé zuby.