+420 606 381 490 +420 416 736 077 U Studně 359/3 Litoměřice 412 01
Ordinační hodiny lékařePo - Pá: 07:30 - 13:00Ordinační hodiny dentální hygieny Od 1.4.2022 dentální hygiena přímo v ordinaci pozastavena, můžeme však doporučit jiné dentální hygienistky. Pro více informací kontaktujte recepci.

Parodontologie

Parodontologie je dnes samozřejmou součástí stomatologie a zabývá se závěsným aparátem zubu (parodontem), prevencí i péči o něj v případě onemocnění. Parodont a jeho zdraví jsou ovlivněny zejména kvalitou zubní hygieny. Při nedostatečném čištění zubů vzniká povlak, ve kterém se dobře daří bakteriím, zejména těm, které žijí bez přístupu vzduchu a ty mají podstatný vliv na vznik parodontózy. K tomu všemu se přidává mineralizace povlaku neboli biofilmu, a tak vzniká zubní kámen a v důsledku toho dochází k zánětu a vzniká parodontitida. V časných fázích dásně “jen” krvácí, ale v dalších fázích dochází k bolestivosti, ústupem dásní a viklavostí zubů. Tak dochází ke ztrátě zubů. V přírodě by to pro zvíře, které zuby ztratí, znamenalo jistou smrt. To naštěstí u člověka nehrozí, ale v každém případě, pokud se léčba začne v časných fázích parodontitidy, můžete si zuby uchovat velmi dlouho. V počátku se parodontitida léčí snadno, v pozdních fázích je léčba obtížnější. Léčba je vždy dlouhodobá, základem je dokonalá hygiena a po konzultaci s lékařem vhodná léčebná terapie s cílem udržet chrup co nejdéle ve funkčním stavu.

Součástí parodontologické léčby je prevence, konzervativní léčba a operace, jejichž cílem je zlepšení stavu parodontu. V parodontologii se také provádějí různé chirurgické zákroky, které přecházejí, zmírňují či odstraňují některé postižení závěsného aparátu zubu – k těmto zákrokům patří frenulektomie – odstranění uzdičky, gingivoplastika – úprava volné dásně u krčku zubu, vestibuloplastika – prohloubení vestibula nebo chirurgické krytí obnažených krčků zubů.

Jak již bylo zdůrazněno, cílem léčby je udržet stav parodontu v co nejlepší kondici, zabránit zhoršení nemoci a udržet chrup pacienta ve funkčním stavu co nejdelší dobu. Lékař monitoruje stav pomocí parodontologických indexů CPITN a PBI …. Léčba zahrnuje několik částí: hygienickou péči, konzervativní ošetření parodontu a chirurgickou léčbu. Hygienická fáze je základem celé léčby – řeší odstranění povlaků a zubního kamene, stomatologické vyšetření a ošetření stávajících zubů, případně odstranění zubů, které již nelze v dutině ústní zachovat. Konzervativní ošetření parodontu – spočívá v ošetření kořene a zubu pod dásní – tzv. deep scaling a root planing . Ošetření všech zubů se takto provádí během dvou náštěv u vyškolené dentální hygienistky, většinou ve dvou dnech po sobě, a to v lokální anestezii anebo i s použitím antibiotik. Chirurgická léčba se používá pouze u pacientů, u kterých konzervativní ošetření nestačí. Chirurgicky se upravuje kostní tkáň poškozená zánětem, obnovují se anatomické poměry parodontálních tkání, řeší se různé parodontální defekty a poškození tkání závěsného aparátu.

Následná péče

Po parodontologické léčbě vždy následuje období regenerace a hojení ošetřených tkání. To při běžném ošetření trvá až dva až tři měsíce. Pak následuje kontrolní vyšetření, které zhodnotí výsledky léčby, na jejich základě pak lékař rozhodne o dalším postupu. Pacienti, u kterých jsou výsledky léčby uspokojivé, pokračují v udržovací léčbě a pacientům, jejichž parodont není dostatečně zhojen a konzervativní léčba nepřinesla očekávané výsledky, je doporučena právě chirurgická léčba nebo jiný postup. Základem následné péče je dokonalá ústní hygiena a také je důležité dodržovat doporučení lékaře. Na léčbu pak mohou navazovat také další postupy, které obnovují funkční a estetický vzhled chrupu – např. zhotovení vhodných zubních náhrad, ortodontické ošetření atd.

Co je to?

Frenulektomie je chirurgický zákrok, při kterém je úplně odstraněna slizniční řasa tzv. uzdička., která bývá buď v dolní nebo v horní čelisti. Zákrok se provádí v případech, kdy je uzdička krátká a způsobuje nadměrný tah na okolní tkáně a díky tomu dochází k mizení kosti a obnažení krčků. Často také způsobuje zhoršenou výslovnost a různé vady řeči. Chirurgické ošetření se provádí v lokální anestezii.

Vestibuloplastika je chirurgický zákrok, při kterém dochází k odstranění mělkého vestibula tak, aby nedocházelo k nadměrnému tahu na parodont a dásně, neboť to může způsobovat odhalení zubních krčků a erozi zubní skloviny.

Dásně na jedné straně obepínají krčky zubů, na opačné straně pak sliznice přechází na tvář. Pokud nemá pacient dostatečně širokou připojenou dáseň, která pevně drží na kosti, dochází k obnažení krčků právě tahem sliznice a slizničních řas při mluvení a jídle. Aby se tomuto negativnímu jevu předešlo, je nutné vytvořit uměle připojenou dáseň a tak tah odstranit.

Chirurgický zákrok se provádí v lokální anestezii, a to nejen v předním úseku vestibula, ale také v postranních partiích. K zákroku se přistupuje většinou jen u dospělých v mladším věku, popř. u dospívajících, kdy je zákrok určitou prevencí zhoršení stavu a dalšího odkrývání krčků.

Gingivoplastika je chirurgický zákrok, který upravuje volnou dáseň u krčku zubu, případně zakrývá obnažené krčky zubů štěpem sliznice z horního patra dutiny ústní.

Postaráme se o váš zdravý a krásný chrup!

Soukromá stomatologická ordinace MUDr. Pavla Hrušková