+420 606 381 490 +420 416 736 077 U Studně 359/3 Litoměřice 412 01
Ordinační hodiny lékařePo - Pá: 07:30 - 13:00Ordinační hodiny dentální hygieny Od 1.4.2022 dentální hygiena přímo v ordinaci pozastavena, můžeme však doporučit jiné dentální hygienistky. Pro více informací kontaktujte recepci.

Konzervační stomatologie

Jedním z nejčastějších onemocnění je zubní kaz. Jedná se o bakteriální poškození zubu, které postupně vede k nepříjemným a bolestivým komplikacím vedoucím až ke ztrátě zubu. Abychom těmto stavům předešli, je nutné kaz co nejdříve odstranit a zub opatřit výplní (plombou).

V současné době doporučujeme především bílé fotokompozitní výplně. Tyto moderní materiály jsou velmi kvalitní a estetické. Na rozdíl od klasických amalgámových výplní jsou adhezivně spojené se zubem a zvyšují pak jeho odolnost po ošetření. Navíc při jejich zhotovení musíme preparovat mnohem méně zdravého zubu, než je tomu u amalgámových výplní. Abychom zajistili co nejdelší životnost výplně, musíme při jejich zhotovení zajistit absolutně suché prostření. Tento druh výplně pacient hradí v plné výši.

Amalgámové výplně jsou nejdéle používaným materiálem zubních výplní (plomb). Jedná se o drobné piliny slitiny mědi, cínu, zinku, stříbra a cca 50 % kapalné rtuti. Vazba mezi zubem a plombou je čistě mechanická. V dnešní době používáme pouze non gama 2 amalgámy, a to přímo dózované výrobcem, a to proto, abychom snížili možnost kontaminace jak pacienta, tak personálu volnou rtutí. Tento druh výplně je od 01/2019 jednou ročně na daný zub plně hrazen zdravotními pojišťovnami.

Skloinomerní výplň (bílá plomba s fluoridovými ionty)

Estetické výplně s vysoce antibakteriálními vlastnostmi a ochranných účinkem. Skloinomerní výplně jsou vhodné pro děti a pacienty se zvýšenou kazivostí, a jako estetická náhrada za výplň amalgamovou. Není ovšem tolik mechanicky odolná jako amalgam a vysoce estetická jako fotokompozitní výplň. Tyto výplně jsou pro děti na dočasných zubech (mléčných), pro děti do 15 let na stálých zubech, těhotné a kojící matky od 1/2018 plně hrazeny zdravotními pojišťovnami a to jednou ročně na daný zub.

Postaráme se o váš zdravý a krásný chrup!

Soukromá stomatologická ordinace MUDr. Pavla Hrušková